*اطلاعات موجود در سایت بیشتر بصورت میدانی جمع آوری شده است و احتمال اشتباه وجود دارد . ما را در رفع اشتباهات و تکمیل اطلاعات، یاری نمایید . منتظر ارسال مقالات، مطالب و دست نوشته های شما اهالی روستا، درباره موضوعات مختلف هستیم*

کم آبی به کشاورزان مازندران اطلاع رسانی شود

 

معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران کم آبی را چالش و دغدغه پیش رو در این استان ذکر کرد و گفت: برای مقابله با آن باید اطلاع رسانی بموقع به کشاورزان را در دستور کار قرار داد.

 

 

 احمد حسین زادگان در جلسه پیشگیری از مسایل ناشی از خشکسالی افزود : علاوه بر لحاظ کردن شفافیت در خصوص حساسیت های کم آبی در سال جاری می بایست ارائه راهکارهای برون رفت و مقابله با آن به کشاورزان اطلاع رسانی شود.


وی با اشاره به این که باید مسایل اجتماعی مرتبط با حوزه های مختلف را به شیوه صحیح و با روش های خردمندانه مدیریت کرد ، ادامه داد : تنها با مشارکت و هم افزایی مردم می توان به مناسب ترین نتایج در بخش های مختلف امیدوار بود .


معاون استاندار مازندران گفت : در مدیریت منابع آب و مصرف بهینه آن و حل مشکلات کم آبی باید از مشارکت موثر مردم بدرستی استفاده کرد که برای این منظور مسایل مرتبط را با اطلاع رسانی بهنگام و شفاف به آنان اعلام کرد.


وی تهیه اطلس میزان کم آبی در نقاط مختلف استان و تدوین جدول زمان بندی توزیع آب را ضروری دانست، افزود : باید بصورت اجرایی، عملیاتی و میدانی و شهر به شهر و منطقه به منطقه برای حل مشکل کم آبی وارد میدان شد.


معاون استاندار مازندران اتخاذ شیوه های اطلاع رسانی و آگاهی بخشی اثرگذار و بهره گیری از ظرفیت های مختلف اطلاع رسانی و هماهنگی نظیر صدا و سیما، تریبون های ائمه جمعه و جماعات، بخشداری ها، شورای بخش، دهیاری ها و بویژه فضای مجازی را ضروری ذکر کرد .


وی ادامه داد : همچنین با ترویج فرهنگ بیمه کشاورزی برای فراگیر کردن آن باید از همه ظرفیت ها برای مقابله با کم آبی و خسارت های احتمالی به بخش کشاورزی استفاده کرد .
سازمان جهاد کشاورزی مازندران اخیرا اعلام کرد : کاهش بارندگی ، کم شدن روان آبها و آب شدن بخش زیادی از ذخایر برف ارتفاعات در مازندران ، منابع آب کشاورزی این استان را تحت تاثیر شدید قرار داده و سبب شده تا در نخستین روزهای ماه فروردین کشت برنج در سه هزار هکتار از شالیزارهای استان در خط قرمز قرار بگیرد .


بر اساس آمار آب منطقه ای مازندران ، وسعت ذخیره برف ارتفاعات این استان از 13 هزار کیلومتر مربع در سال 95 به سه هزار کیلومتر مربع در سال 96 کاهش یافته است.
براساس این گزارش ، طی 10 سال اخیر میزان منابع آب استان تا 15 درصد و آبدهی رودخانه ها تا 20 درصد کاهش داشته که در مجموع باعث روند نزولی منابع آب و کاهش 40 میلیون متر مکعبی ذخیره آب های زیرزمینی ‌و کاهش آبگیری آب بندان ها و سد ها شده است.


در حال حاضر 2 میلیارد مترمکعب از منابع آبی استان مازندران از آب های سطحی تامین می شود و تقریبا تمامی مناطق استان متاثر از کم آبی است.


مازندران با تولید سالانه حدود یک میلیون و 100هزار تن برنج سفید ، 42درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.


این استان حدود 460هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی دارد که بیش از 230 هزار هکتار ان شالیزاراست که به اب فراوان نیاز دارد.

 

 

منبع: ایرنا

 

ارسال نظر

وبسايت روستا مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است و از انتشار نظراتی که حاوی توهین یا بی‌احترامی به اشخاص حقيقي يا حقوقي و موارد مغایر با قوانین كشور باشد معذور است.

کد امنیتی
بارگزاری مجدد

درباره روستا
شهدا
حماسه سازان
مردم شناسی
کشاورزی
مشاغل و صنایع
آموزش
ورزش
زنان
خیرین
روستائيان نمونه
بنياد علمي فريد
آئينهاي مذهبي
نهادهای اجرایی
بهداشت
مقالات و مطالب مختلف
دیگر موضوعات

 

 

روستــا20